Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
За този блог
Автор: johnas
Категория: Бизнес
Прочетен: 343994
Постинги: 285
Коментари: 43
Гласове: 248
Постинг
22.04.2014 09:00 - Какви са правата ми при работа на смени и нощен труд...
Автор: johnas Категория: Бизнес   
Прочетен: 589 Коментари: 0 Гласове:
0

Последна промяна: 02.04 10:25




Такава организация на работното време се определя в правилника за вътрешния трудов ред, издаван от работодателя. В него се определя и поредността на смените, както и тяхната продължителност.

Възможно е смяната ми да бъде дневна (изцяло разположена в дневната част на денонощието, т.е. между 6:00 и 22:00, респ. 20:00 – за непълнолетни), нощна (изцяло разположена в нощната част на денонощието, т.е. между 22:00, респ. 20:00 – за непълнолетни, и 6:00) или смесена. Когато в смесена смяна има 4 или повече часа нощен труд, тя се смята за нощна (и важат по-горе посочените права), а такава с 4 или повече часа дневен труд – за дневна. Това разграничение има значение за определяне продължителността на съответната смяна. В зависимост от вида и за нея ще се приложат съответно правилата за продължителността било на дневното, било на нощното работно време.

Ако паралелно с работата продължавам и образованието си, работодателят трябва да определи смените ми в зависимост от заетостта ми в учебното заведение, където уча.

Важно е да имам предвид, че е недопустимо възлагането на работа за две последователни смени и във всеки случай имам право на непрекъсната междудневна почивка не по-малка от 12 часа

 

Нощен труд

На първо място е важно да се изясни кой труд е нощен. При  пълнолетени, за нощен се счита трудът, полаган между 22:00 и 6:00 ч. За непълнолетните пък като нощен се определя трудът, полаган в отрязъка  от 20:00 до 6:00 ч.  Нормалната продължителност на работното време през нощта е не повече от 35 часа седмично при 5-дневна работна седмица, т. е. до 7 часа на денонощие. Полаганият извън тези граници нощен труд е извънреден.

В случай че сте:

  1. непълнолетен;
  2. бременна или в напреднал етапна лечение ин-витро;
  3. майка (респ. осиновителка) на дете до 6-годишна възраст;
  4. майка (респ. осиновителка), грижеща се за дете с увреждане (без значение е възрастта на детето – достатъчно е да не е навършило 18 години);
  5. трудоустроен (работник или служител, който поради болест или трудова злополука не може да изпълнява възложената му работа, но без опасност за здравето си може да изпълнява друга подходяща работа или същата работа при облекчени условия);
  6. продължаващ образованието си работник

 Кодекса на труда разпростира забраната за полагане на нощен труд. Ако попадам сред лицата, изброени в т. 1 и 2, тази забрана е абсолютна и при никакви обстоятелства не е допустимо да полагам нощен труд. Всяка заповед на работодателя ми в този смисъл е незаконосъобразна.  За лицата  по т. 3 – 6, се изисква изричното  съгласие за това, забраната може да бъде преодоляна. За майки на деца до 6-годишна възраст или грижещи се за дете с увреждане, както и за трудоустроени, има изискване съгласието да е дадено писмено. За трудоустроените има и едно допълнително изискване – това да не се отразява неблагоприятно за здравето, като тази преценка се прави в заключение на здравните органи. Дори да има такова съгласие, налице е право да се оттегли писмено до три дни преди датата, от която не желая вече да полагам нощен труд. Възможно е този срок да не бъде спазен, ако основателни причини го налагат (напр. трудоустроен съм и здравословното ми състояние се е влошило, поради което не мога вече да полагам нощен труд).

Ако в редовното работно време се включват поне три часа нощен труд или работа на смени, една от които включва нощен труд със същата продължителност, се прилагат следните особени правила:

-  на работа едва след предварителен медицински преглед за сметка на работодателя;

-  провеждани периодични медицински прегледи – за сметка на работодателя;

ако здравен орган установи, че вследствие полагането на нощен труд здравословното ми състояние се е влошило, следва да бъда преместен на подходяща дневна работа или да бъда трудоустроен.

Във всички случаи на полагане на нощен труд имам право:

-  да изисквам от работодателя си да ми осигури топла храна, ободряващи напитки и други облекчаващи условия за ефективно полагане на нощния труд.

-  да получа допълнително възнаграждение според уговореното в трудовия ми договор, но не по-малко от 0,25 лв. за всеки час или част от него.




Гласувай:
0



Следващ постинг
Предишен постинг

Няма коментари
Търсене

Архив
Блогрол
1. Застраховка "Живот"
2. Застраховка "Живот" и "Злопоука"
3. Договор за застраховка
4. Запис на заповед
5. Придобивна давност между съсобственици
6. Продажба на съсобствен имот
7. Отстраняване на грешки и непълноти в кадастрални планове
8. Етажна собственост
9. Изменение на договора , поради стопанска непоносимост
10. Право на строеж
11. Присъдена издръжка деца
12. Банков влог/депозит/
13. Неустойка
14. Форсмажор
15. Договор за консигнация
16. Франчайзинг
17. Банков кредит
18. Давност дългове - парно, ток и вода
19. Развод по взаимно съгласие
20. Незаконен строеж
21. Запис на заповед
22. Проверка тежест имот
23. Осиновяване
24. Заличаване на фирма
25. Парите - в банка или в Застраховка "Живот"
26. Имотни обяви - Опасности
27. Кредити и депозити също се наследяват
28. Промяна на лично , бащино и фамилно име
29. Рекламация при покупка на продукт
30. Бързите заеми с големи такси