Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
За този блог
Автор: johnas
Категория: Бизнес
Прочетен: 344177
Постинги: 285
Коментари: 43
Гласове: 248
Постинг
10.03.2015 14:20 - Купуване кола на лизинг - какво е нужно да зная
Автор: johnas Категория: Бизнес   
Прочетен: 2197 Коментари: 0 Гласове:
0

Последна промяна: 02.04 10:38

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg

 

Предмет на лизинга са вещи, които могат да бъдат използвани по предназначение многократно, какъвто е автомобилът, било то лека кола или товарен камион. При лизинга няма ограничение по отношение на срока. Договор за лизинг се сключва и за движими и за недвижими вещи (офис сгради, магазини, къщи, апартаменти и т.н), но практиката за отдаване на недвижими вещи на лизинг не е толкова популярна.

NB! Лизингът крие рискове и е важно да зная за особеностите му, които го отличават от останалите видове договори:

1. При продажба на автомобил на лизингрискът от случайно погиване или повреждане на вещта е за моя сметка като лизингополучател, независимо че  не съм собственик на вещта. В този случай, когато съм взел кола на лизинг, аз съм длъжен да се грижа за нея и всички възникнали щети по нея (като одраскване, щети от ПТП, повреждане на части на автомобила, кражба и други) са за моя сметка, ако не съм сключил автокаско или нямам гаранция от производителя. Всички разходи като застрахователни премии, данъци, разходи по поддръжка и употребяване на вещта са за моя сметка. Моят лизингодател не може да ме задължи при кого да застраховам автомобила си. Аз имам правото свободно да избера най-изгодната за мен оферта.

2. С договор за лизинг не се прехвърля собственост, а се предоставя само правото на ползване върху съответната вещ в този случай автомобил. Обикновено правото на собственост се прехвърля след изплащането на последната лизингова вноска. Лизинговите вноски се облагат с лихва, която се определя от лизингодателя и това представлява неговата печалба от сделката. Има и случаи, в които правото на собственост може да се прехвърли и в момента на сключването на договора между мен и моят лизингодател, но това не настъпва по силата на самото лизингово споразумение, а се случва въз основа на допълнителен продажбен договор т.е. в такава ситуация аз трябва да се договоря с лизингодателя ми допълнително.

Важно! Трябва да внимавам и да проверя дали в договора лихвата ми е фиксирана, защото ако не е, това дава възможност на лизинговата компания да вдига лихвата. Ако лихвеният процент се променя, в договора трябва да е упоменато колко често може да се случва това и при какви условия. Евентуалната промяна на лихвения процент пряко рефлектира върху месечните ми погасителни вноски и от там върху общата цена на кредита.

3. Необходимо е аз като лизингополучател (в ролята на физическо или юридическо лице) да имам постоянен адрес/седалище в Република България, договорът за лизинг и всичките му приложения да бъдат нотариално заверени и договорът да бъде вписан в Централния регистър на особените залози. Това ще даде право на лизингодателя ми при неизпълнение от моя страна по лизинговите вноски да може да си върне автомобила и да подаде заявление до Районен съд за стартиране на заповедно производство срещу мен. Обикновено в такива случаи се издава и запис на заповед.

4. За да се направи реална преценка дали мога като клиент да си изплащам вноските по лизинга, аз попълвам анкетна карта за имуществено състояние и спрямо мен се извършва проверка в кредитния регистър на кредитната ми история, както и се изисква удостоверение за липса на заведени изпълнителни дела срещу мен и удостоверение за несъстоятелност, ако представлявам търговско юридическо лице.

Имам право да се откажа от договора за лизинг в срок от 14 дни, считано от датата на подписване на договора без да дължа обезщетение или неустойка  като трябва да върна автомобила и да заплатя съответните лихви.


Източник: pravatami

 




Гласувай:
0



Няма коментари
Търсене

Архив
Блогрол
1. Застраховка "Живот"
2. Застраховка "Живот" и "Злопоука"
3. Договор за застраховка
4. Запис на заповед
5. Придобивна давност между съсобственици
6. Продажба на съсобствен имот
7. Отстраняване на грешки и непълноти в кадастрални планове
8. Етажна собственост
9. Изменение на договора , поради стопанска непоносимост
10. Право на строеж
11. Присъдена издръжка деца
12. Банков влог/депозит/
13. Неустойка
14. Форсмажор
15. Договор за консигнация
16. Франчайзинг
17. Банков кредит
18. Давност дългове - парно, ток и вода
19. Развод по взаимно съгласие
20. Незаконен строеж
21. Запис на заповед
22. Проверка тежест имот
23. Осиновяване
24. Заличаване на фирма
25. Парите - в банка или в Застраховка "Живот"
26. Имотни обяви - Опасности
27. Кредити и депозити също се наследяват
28. Промяна на лично , бащино и фамилно име
29. Рекламация при покупка на продукт
30. Бързите заеми с големи такси